Jeden z najvýznamnejších a najobľúbenejších stavebných materiálov súčasnosti existuje v priemyselnom prevedení už viac než storočie a používa sa po celom svete pre svoje unikátne vlastnosti pri dokončovaní výstavby vnútorných stien a stropov. Poďte s nami v nasledujúcom seriáli nakuknúť do histórie, výroby, využitie a výhod sadrokartónu a jeho najznámejších výrobcov.

Sadrokartón je dnes najrýchlejším a najjednoduchším riešením tzv. suchej výstavby a využíva sa tak po celom svete na dokončenie výstavby vnútorných stien a stropov. Vďaka sadrokartónovým systémom sa dajú rekonštrukcie, zateplenie a úpravy akéhokoľvek interiéru zvládať veľmi rýchlo a odbúra sa tým aj veľká časť neporiadku a hluku, ktorý sprevádza stavbu s použitím klasických tehál alebo betónu.

Štukatérske práce navyše nevyžadujú žiadne zvláštne murárske zručnosti a jednoducho si s nimi poradí väčšina kutilov. Čo ocenia nielen oni, ale aj projektanti, stavitelia alebo napríklad realitní makléri, je to, že vďaka využitiu sadrokartónu sa šetrí hrúbka muriva a tým pádom sa zväčšuje úžitková plocha interiéru. Aj keď ide len o pár centimetrov, v rámci napr. celej kancelárskej budovy už môže ísť o znateľnú plochu navyše. Sadrokartón je navyše všeobecne dostupnejší a vzhľadom k ostatným materiálom i lacný, vďaka čomu jeho obľuba naďalej rastie.

K výhodám sadrokartónu ale musíme ešte pripočítať aj širokú škálu ponúkaných typov sadrokartónových dosiek, ktoré akcentujú a zvýrazňujú aj jednotlivé vlastnosti tohto skvelého materiálu. Na trhu tak nájdete vedľa klasických stavebných dosiek aj špeciálne dosky do vlhkého prostredia na využitie napríklad vo verejných bazénoch, dosky protipožiarne do všetkých rizikových prevádzok, alebo dosky akustické, ktoré využijete všade, kde nastáva potreba lepšie odcloniť hluk.

Špeciálnym prípadom je sadrokartónová doska Active Air od spoločnosti Rigips, ktorá má navyše aj pozitívny vplyv na naše zdravie. Tá účinne znižuje v miestnosti obsah formaldehydu a ďalších nečistôt a toxických látok vo vzduchu až o 70%, a to už počas jedného mesiaca od nainštalovania. Poskytuje tak široké spektrum využitia napríklad v školách a škôlkach, ale aj u vás doma - veď kto by nechcel dýchať čistejší vzduch?

Všetky spomenuté atribúty robia zo sadrokartónu takmer ideálny materiál pre interiérové ​​stavby a zároveň tak posúvajú celý systém suchej výstavby na poprednú priečku medzi spôsoby, ako dnes rýchlo, lacno a efektívne rekonštruovať alebo riešiť zateplenie, odhlučnenie aj ďalšie úpravy vnútorných priestorov.