Jeden z najvýznamnejších a najobľúbenejších stavebných materiálov súčasnosti existuje v priemyselnom prevedení už viac než storočie a používa sa po celom svete pre svoje unikátne vlastnosti pri dokončovaní výstavby vnútorných stien a stropov. Poďte s nami v nasledujúcom seriáli nakuknúť do histórie, výroby, využitie a výhod sadrokartónu a jeho najznámejších výrobcov.

Základnou surovinou sadrokartónu je, ako už názov napovedá, sadra, respektíve jej nerast - sadrovec. Ten je ľahko spracovateľný a využíva sa už dlhú dobu, v minulosti napríklad na štukovú výzdobu chrámov a kostolov. Sadrovec je biely prírodný kameň, ktorý vzniká sedimentáciou pri odparovaní vody v plytkých morských zátokách, najmä v teplejších lokalitách.

V súčasnej dobe sa sadrovec ťaží z povrchových baní, na výrobu sadrokartónových dosiek sa ale často používa tzv. REA-gips, čo je sadra získaná ako odpadový produkt počas čistenia dymových plynov, ktoré vznikajú v uhoľných elektrárňach. Takto získaná sadra má nielen priemyselne kontrolovateľnú a tým pádom vždy rovnakú kvalitu, ale je tiež chemicky čistá a neobsahuje žiadne zdraviu škodlivé látky. Sadra má tiež rovnakou hodnotou pH a tepelnú vodivosť, akú má ľudská koža a preto je jedným z najvhodnejších materiálov pre povrchovú úpravu interiérov.

Výroba sadrokartónových dosiek prebieha na výrobnom páse, na ktorý sa najprv nanesie spodná vrstva špeciálneho, vysoko pevného papierového kartónu (pevnosť kartónu určuje z veľkej časti pevnosť výslednej sadrokartónové dosky). Na ten sa následne naleje mokrá sadra, na ktorú potom príde vrchná vrstva kartónu. Doska sa na výrobnom páse upraví na požadovaný rozmer (klasická veľkosť väčšiny dosiek je 1250x2000 mm) a zároveň sa do nej pomocou špeciálne tvarovaných valcov odtlačí daný rozmer hrany.

Záverom celého procesu sa doska vysuší (na výrobnom páse to zvyčajne zvládne behom pár minút od samotného vzniku) a potom už sa môže jednoducho uskladniť na paletách. Postup výroby sa samozrejme môže ľahko líšiť podľa konkrétneho typu dosky - pri výrobe protipožiarnych dosiek sa ešte používajú sklenené vlákna, zatiaľ čo u dosiek určených do vlhkého prostredia sa používa impregnovaný kartón.