Sadrokartón je materiál, ktorý svoje uplatnenie nájde predovšetkým vo vnútorných priestoroch vášho domu či bytu, či už je to v podobe priečok alebo stropných podhľadov. My sa vás pokúsime zoznámiť s tým, k čomu je sadrokartón vhodný, aké sú jeho výhody a ktoré typy tohto výrobku si môžete do svojich moderných interiérov dopriať. Samotný názov tohto stavebného produktu napovedá, z čoho je vyrobený. Je to samozrejme lisovaná sadra, ktorá je vhodným spôsobom spevnená dvoma silnými kartónmi. Sadrokartón sa radí medzi praktické doplnky väčšiny stavieb, v ktorých svoje efektívne prednosti prezentuje už niekoľko desiatok rokov. V rámci profesionálnych európskych výrobcov objavíte predovšetkým značky Rigips, Knauf Insulation alebo Lafarge / Siniat.

Výhody sadrokartónu

Vzhľadom k tomu, že sadrokartón patrí do skupiny stavebných prvkov, ktoré sú využívané pre suché stavanie, možno očakávať pomerne výrazné množstvo pozitív pri samotnom používaní. Či už sadrokartón použijete na podhľady, šikminy alebo klasické priečky a stropy, môžete očakávať tieto vlastnosti:

  • menšie obstarávacie náklady ako iný materiál podobného druhu
  • takmer žiadne obmedzenia, čo sa týka pokladanej plochy sadrokartónu
  • pomerne značná odolnosť, či pevnostná, taktiež proti vlhkosti
  • ľahká a jednoduchá montáž, ktorá je sprevádzaná rýchlosťou samotnej výstavby
  • minimálne množstvo odpadu a nízka hmotnosť sadrokartónu
  • hladký povrch a flexibilita, ktorá vám umožňuje neobmedzené výrezy, napájanie, apod.

Z vyššie uvedených pozitív je úplne zrejmé, že sa sadrokartón stal takmer neodmysliteľnou súčasťou väčšiny interiérov stavieb. Obávať sa samozrejme nemusíte ani vlhkosti, s ktorou si určité typy sadrokartónových dosiek bez starosti poradia.

Využitie sadrokartónu

Vďaka svojej jednoduchej a flexibilnej opracovateľnosti je možné sadrokartón využiť naozaj kdekoľvek. V každej časti či poschodí rodinného domu, bytového komplexu, či kancelárskych priestorov sa nájde oblasť, kde je možné sadrokartón použiť.

Ak by sme uviedli využitie sadrokartónu od strešných častí budov smerom nadol, sú to určite šikminy, podhľady a budovanie podkrovných miestností. Spomínaný materiál nájde uplatnenie aj v prípade tvorby stropov alebo pri ich znižovaní. Vybudovať môžete priečky ľubovoľných hrúbok alebo deliace steny. Pomocou predsadených sadrokartónových priečok s vloženou izoláciou dosiahneme zateplenie a odhlučnenie vnútorných stien. V niektorých prípadoch sú zo sadrokartónu realizovaná tiež bytové jadrá alebo najrôznejšie stavebné prvky či zo špeciálnych sadrokartónových dosiek tvorené podlahy.

Druhy sadrokartónových dosiek

Vzhľadom k veľmi bohatému využitiu sadrokartónových dosiek, možno očakávať, že vám trh prinesie aj veľa typov tohto stavebného materiálu. Ten sa od seba nelíšia len dvoma základnými šírkami 1200mm a 1250mm, ale aj radom hrúbok a predovšetkým ostatných vlastností. Z pohľadu vlastného zloženia rozlišujeme hneď niekoľko druhov sadrokartónových dosiek, ktoré od seba môžu byť odlíšené tiež prostredníctvom svojich farieb.

  • Sadrokartónová doska biela - RB, GKB

Sadrokartónová doska RB je najzakladanejší typ spomínaného materiálu, ktorý je vhodný pre klasické priečky a s menším množstvom vlhkosti, ktorá nepresiahne hranicu 65%.

  • Sadrokartónová doska zelená - RBI, GKE

Sadrokartónové dosky RBI sú impregnované a svoje využitie nachádzajú hlavne v miestnostiach, kde je vyšší výskyt vlhkosti. Sú to napríklad kúpeľne alebo kuchyne, kde môže byť vlhkosť nad 75%.

  • Sadrokartónová doska červená alebo ružová - RF, GKF

Sadrokartónové dosky RF sú protipožiarne, určené do suchšieho prostredia a disponujú vyššou odolnosťou proti ohňu.

  • Sadrokartónová doska červená - RFI, GKFI

Rovnako ako u predchádzajúcich dosiek RF ide o protipožiarnú sadrokartónovú dosku, ktorá je impregnovaná, teda odolná nielen proti ohňu. Zároveň má sadrokartónová doska RFI tiež vyššiu odolnosť proti vlhkosti.

  • Sadrokartónová doska modrá - MA

Sadrokartónové dosky MA disponujú špeciálnym zložením, ktoré vám okrem protipožiarnej ochrany zaistí predovšetkým zvýšenú akustickú izoláciu.

Ako pracovať so sadrokartónom

Sadrokartón je pomerne ľahký materiál, s ktorým budete mať dosť jednoduchú manipuláciu. K rýchlosti samotnej výstavby dozaista prispeje tiež fakt, že jednotlivé dosky sadrokartónu sú väčších rozmerov. V prvej fáze je potrebné vykonať celkové meranie plochy a vypočítať zodpovedajúci počet samotných sadrokartónových dosiek a všetkých ďalších súvisiacich prvkov. Potom prichádza na rad montáž nosného roštu, ktorý zapríčiní stabilitu jednotlivých dosiek. Tento rošt je poväčšine budovaný z tenkých pozinkovaných sadrokartónových profilov, prípadne z dreva.

Po jeho usadení sú naň pripevňované jednotlivé sadrokartónové dosky prostredníctvom špeciálnych skrutiek. V závislosti na použití a výstavbe priečky, steny či stopu, je vhodné použiť aj izolačnú výplň, napríklad v podobe izolačnej vaty.

Zabudnúť samozrejme nesmiete ani na špeciálne tmely a sadry, ktorými sú následne pretmelenie jednotlivé spoje dosiek. Tie je potrebné niekoľkokrát prebrúsiť tak, aby došlo k pevnému a úplne hladkému spoju. Takto pripravený povrch je možné okamžite bieliť, prípadne opatriť ďalšími vrstvami, v podobe perlinky, štuku, apod.

Kde kúpiť sadrokartón

Sadrokartón môžete kúpiť buď v našej sieti stavebnín WOODCOTE, kde si vyberiete všetko, čo potrebujete, z pohodlia vášho domova. U nás si vyberiete nielen zo sadrokartónových dosiek, ale aj ďalších doplnkov, ktoré sú pre túto prácu potrebné - tmely, lepidlá, sadrokartonárske profily, hmoždinky, pásky, rýchloskrutky, špeciálne náradie a rad ďalších praktických doplnkov.