Zateplenie fasády vám prinesie zásadnú úsporu energií spojenými jednak s vykurovaním, tak s klimatizovaním vnútorných priestorov. Zateplením môžete každoročne docieliť až 30% úspory nákladov na energie, ktoré predstavujú jednu z najväčších nákladových položiek. V tomto článku zrovnáme dva najbežnejšie spôsoby zateplenia a ich výhody i nevýhody.

Kontaktná fasáda

Kontaktná fasáda je najbežnejší spôsob zateplenia fasády, pri ktorom sa izolant, penový polystyrén alebo minerálna vata, pevne pripojí k existujúcej fasáde. Tým okrem iného docielite aj odhlučnenie Vášho domu. Výhody penového polystyrénu, najčastejšie fasádny polystyrén EPS 70 F, spočívajú v jeho cenovej dostupnosti, ľahkej aplikácií a dobré v opracovateľnosti. Nevýhodou je oproti fasádnym vatám menšia požiarna odolnosť. Minerálna vata naopak vyniká výbornou požiarnou odolnosťou, jej nevýhodou je vyššia cena a náročnejšie aplikácie spôsobená vyššou hmotnosťou a nasiakavosťou.

Čím začať

Než začneme zatepľovať, musíme pripraviť suchý a pevný podklad, zbaviť ho nečistôt a uvoľnených častí starej fasády, rovnako tak ako rôznych doplnkov, vetracích mriežok, vedenie bleskozvodu pod. Pôvodnú fasádu opatríme penetračným náterom pre zlepšenie priľnavosti podkladovej a lepiacej vrstvy, napríklad penetráciou Weber. podklad A. Potom už môžeme začať samotnú montáž izolácie.

Postup zateplenie fasády

Začneme montážou zakladacích soklových líšt po obvode celej stavby. Do týchto líšt vkladáme izolačné dosky: fasádny polystyrén EPS 70 F, EPS 100 F, Styrotherm 70 Plus, alebo fasádnu vatu Isover TF, Isover NF 333, Nobasil FKD, Nobasil FKL pod.

Tieto izolačné dosky lepíme na "terče" lepiacim stierkovým tmelom, napr. Weber.tmel 700. Postupujeme smerom odspodu nahor a dosky viažeme podobne ako tehly. Následne ich  kotvíme pomocou tanierových hmoždiniek (na 1m2 použijeme aspoň 4 hmoždinky). Na rohy fasády použijeme rohové lišty s perlinkou. Tieto lišty spevňujú rohy fasády a chráni ich pred poškodením.

Po dokončení montáže izolačných dosiek celú plochu prestierkujú tmelom (odporúčame najpredávanejšie tmel Weber.tmel 700). Stierkovanie vykonávame odhora nadol v niekoľkých vrstvách. Celková sila stierky musí byť silná aspoň 3 až 5 mm. Do stierkového tmelu vtlačíme armovaciu tkaninu, tzv. Perlinku. Tá musí byť úplne vnorená do stierkového tmelu a úplne ním prekrytá. Perlinku napojujeme vždy s cca 10cm prekrytím, v namáhaných miestach i dvojnásobným.

Po dôkladnom vyschnutí stierky je možné vykonať prípravu na nanesenie omietky. Použijeme penetráciu pod omietku (napr. Weber.pas podklad UNI) pre zlepšenie priľnavosti a zníženie nasiakavosti podkladu. Po penetrácii vykonáme klampiarske práce a zatmelíme škáry okolo okien pružnými akrylátovými tmelmi.

Omietka tvorí poslednú vrstvu fasádneho systému. Chráni ho pred poveternostnými vplyvmi, a tiež určuje výslednú estetickú podobu.

Prevetrávaná (predsadená) fasáda

U prevetrávané fasády nie je izolant pevne prichytený priamo na pôvodnú fasádu, ale je osadený do roštu a pripevnený k stene, medzi ktorú vznikne vzduchová medzera. Prúdenie vzduchu zamedzuje vlhnutie stien, tvorbe plesní a množeniu baktérií. Systém prevetrávaných fasád sa odporúča pri budovách so zvýšenou vnútornou vlhkosťou. Bezkontaktný systém sa skladá z nosného roštu, izolačného materiálu, odvetrávacie medzery a vonkajšieho obloženia. Obkladom môžu byť drevotrieskové alebo OSB dosky, ktoré sa ďalej omietnu, alebo betónové, kovové či keramické dosky. Výhodou prevetrávané fasády je možnosť jej montáže aj za nízkych teplôt pod bodom mrazu, a to vďaka suchému procesu výstavby. V závislosti od druhu použitého obkladového materiálu potom tiež jej ľahká údržba a umývateľnosť.

Ideálnym izolantom pre predsadenej fasády je minerálna vata v tvare dosiek, ktoré sa vkladajú do roštu medzi stenou a obkladom. Hlavnými prednosťami tohto systému sú výborné tepelno-izolačné a akustické vlastnosti, nízky difúzny odpor a vysoká požiarna odolnosť.

Všetky materiály pre oba spôsoby zateplenia môžete nakúpiť u nás. Ak potrebujete poradiť, neváhajte nás kontaktovať.