Zistite, odkiaľ sa vlhkosť berie. Určitá miera vlhkosti je normálna a vzniká pri domácich činnostiach, ako je napríklad varenie, kúpanie, alebo žehlenie.

Preto pravidelne vetrajte, aby sa vlhkosť zo vzduchu nezrážala a na stenách, strope alebo v rohoch miestností nevytvárala podmienky pre vznik plesní.

Kvapka ku kvapke

Ak správne vetráte a vlhkosť sa v múroch napriek tomu drží, preverte rozvody vody a odpadov. Skontrolujte, kadiaľ vedú, či všetky spoje správne tesnia, či niekde nekvapká kohútik (práčka, umývačka, WC a podobne). Preverte tiež stav kanalizácie pod domom, stav odkvapového systému a krytiny strechy.

Riešenie je relatívne jednoduché, ak sú poškodené časti inštaláciou viditeľné a ľahko dostupné. Vlhkú stenu, v ktorej je s najväčšou pravdepodobnosťou prasknuté potrubie, budete musieť čiastočne vybúrať, aby ste sa dostali k poškodenému miestu.

Vlhkosť vzlína

Ak sa vám pozdĺž celej steny rozťahuje vlhká škvrna a pomaly vzlína vyššie, pozrite sa, či k vonkajšej stene domu nie je nahrnutiu hlina, ktorá môže dusiť fasádu. Zákerná je aj vlhkosť zo zeme (či už zo zrážok alebo spodnej vody), ktorá z dôvodu zlej izolácie stúpa po stenách domu.

Nejde len o možnosť vzniku nepríjemné a zdraviu škodlivé plesne - vlhkosť v murive môže poškodiť konštrukciu domu. Drevo začne hniť, kovové konštrukčné prvky hrdzavieť a pri dlhšom pôsobení vlhkosti dôjde tiež k poškodeniu pôvodnej izolácie.

Riešenie existuje niekoľko - poradíme vám s nimi v nasledujúcom článku. Zatiaľ prejdite svoj domov a dôkladne preskúmajte steny ako v byte, tak v suteréne. Nezabudnite ani skontrolovať trámy v podkroví, nech viete, na čo sa budete potrebovať zamerať.odporučí najvhodnejšiu metódu.

U starších domov bývajú vlhkosťou najčastejšie zasiahnuté pivnice a suterénne priestory. Ich vysušenie zvládnete niekoľkými spôsobmi. Potrebovať budete tesniaci maltu alebo tmel, hydroizolačná fólia a sanačné omietky alebo náter. S výberom vhodných materiálov vám samozrejme radi poradíme.

Mokré preč!

Najskôr sa zbavte mokrej omietky, ktorá zabraňuje dýchať múrom. Otlčte ju a zoškrabte mokré zvyšky. Pokiaľ máte v pivnici podlahu, ktorá nasiakla vlhkosť, zbavte sa aj jej.

Drží sa v pivnici spodná voda?

Zadržanú spodnú vodu odčerpajte. Ak pivničné priestory nemáte vyspádované, s odtokom do kanalizácie alebo nádrže, vykopte tu studňu, do ktorej sa bude voda z pivnice sťahovať. Studňu čas od času vyčerpáte a zároveň vám poslúži ako ukazovateľ stavu spodnej vody. Menšie spevnená jama v pivnici do seba stiahne aj vodu, ktorá sa do pivnice dostane skrz murivo.

Vysušenie pivnice alebo základov

Okolo vonkajšej strany mokrej steny vykopte priekopu. Kopte tesne vedľa múru - v podstate ju tým odkryjete tak, aby ste ju následne mohli izolovať. Na izoláciu použite polystyrén s nenasiakavou úpravou. Samotný priekopa musí byť hlboký až k základom a široký ideálne pol metra. Jeho šírku prispôsobte doskám, ktorými ho budete vystužovať. Odporúčame vystužovacie dosky z plastu alebo betónu, ktoré toľko nepodliehajú klimatickým vplyvom.

Vysušenie pivnice alebo základov predsadenou stenou

Ak je vlhkosť len mierna a nebude vás mrzieť zmenšenie priestoru pivnice alebo suteréne, zvážte možnosť postaviť vnútornú predsadenú stenu. ýz tehál medzi mokrou múrom vytvorí vzduchovú medzeru, ktorá jej umožní dýchať. Nezabudnite na vetracie otvory, hydroizolačný náter na tú časť predstavené steny, ktorá je pri vlhkej stene, a na ošetrenie medzery proti plesni.

Opravte alebo doplňte hydroizoláciu

Tam, kde to dovoľuje statika domu a prístup k stene z oboch strán, môžete mokré murivo podrezať a do vzniknutých medzier vložiť hydroizolačnú fóliu.

Mokrý múr môžete podrezať pílou alebo diamantovým lanom. Na túto prácu odporúčame najať špecializovanú firmu. Podrezania diamantovým lanom vyjde o niečo drahšie, ale je bezpečnejšie a oveľa rýchlejší. Hydroizoláciu, ktorú do mokrej steny budete následne vkladať, nechajte na oboch stranách presahovať približne 10 cm.

Medzi ďalšie spôsoby, ktoré váš pivnica zbavia nežiaduce vlhkosti, patrí chemická injektáž alebo vysúšanie pomocou elektrochemickej reakcie. Tieto činnosti vykonávajú špecializované firmy, ktoré napred urobia prieskum stavu a následne vám odporučí najvhodnejšiu metódu.