"Miláčik, myslím, že by sme mali vymaľovať!" Áno, to je veta, ktorá má na okolie mocné účinky. Prameň vlasov zafarbia na šedo, vyvolá trasenie rúk, husiu kožu a nechuť k jedlu ako bonus.

Maľovanie bytu vnímame väčšinou ako niečo, čoho sa rozhodne nechceme zúčastniť. A keď, tak napríklad budúci rok, za nasledujúcou? Avšak vo chvíli, keď špekulujeme, ako získať odklad, žena už vyberá farby a odtiene.

Poďme teda na to.

Príprava na maľovanie

Ideálne by bolo vypratať pred maľovaním celý byt, ale to väčšinou nie je možné. Postupujte preto po jednotlivých izbách. Z miestnosti vysťahujte menšie nábytok a vybavenie. Väčšie kusy ako napríklad skrine presuňte do stredu a prikryte ochrannou fóliou. Rovnako tak samolepiacou páskou prilepte fóliu na okná, zárubne, zásuvky a podlahu, vyhnete sa tak neskoršiemu drhnutie farbou zafŕkaných miest.

Tmelenie a stierkovanie

Keď máte všetky steny voľné, zahlaďte nerovnosti. Napred z poškodených miest vysajte prach a potom tmelom alebo stierkovacou hmotou vyplňte diery po klincoch, praskliny v stenách a poškodené rohy. Predtým používanú sadru neodporúčame, často praská a nie je tak kompaktná. Opravované miesto pred vyplnením jemne navlhčite, aby výplňová hmota lepšie priľnula. Väčšie plochy uhlaďte hladidlom, špongiou alebo brúsnym papierom a nechajte vyschnúť. Škáry v sadrokartónovej priečke prelepte samolepiacou páskou.

Umývanie a penetrácia

Pred samotným nanášaním farby je potrebné steny napred očistiť a napenetrovať. Steny omeťte čistým zmetákom alebo štetkou, prípadne vysajte prach vysávačom. V kuchyni môžu byť stopy mastnoty, preto radšej namočte maliarsku štetku do roztoku vlažnej vody a nastrúhaného mydla na pranie a steny jemne pretrite.

Nepodceňujte penetráciu! Správne vybraným náterom zvýšite savosť steny a zjednotíte jej tón, takže farba bude lepšie držať. Aj vyzerať. Penetračný náter naneste aspoň dvakrát a po vyschnutí už zostáva len posledný krok, samotné maľovanie.

Maľovanie

Ponuka interiérových farieb je natoľko široká, že nie je ľahké sa v nej orientovať. Na nenáročné miesta, ako sú chodby, garáže, pivnice či sklady môžete použiť napríklad Primalex Standard, ktorý prepúšťa vodné pary. Stropy aj steny obytných miestností vymaľujte jasne bielym matným Primalexom Plus alebo použite oteruvzdorný Primalex Polar.

Natierať začínajte vždy zhora, teda najskôr strop smerom od okna k dverám, potom steny. Ak používate maliarsky valček, namáčajte ho do farby opatrne a po každom namočení ním prejdite cez mriežku, aby farba odkvapkalo a rovnomerne sa po valčeku rozložila. Farbu na očistenú a napenetrovanú stenu nanášajte vo zvislých pruhoch tak, aby sa mierne prekrývali. Na natieranie rohov miestnosti, miest okolo dverí a zásuviek alebo okolo kúrenia použite menšie štetec. Po zaschnutí farby stenu skontrolujte a ak prvý náter nezakryl všetky rozdiely v tónoch, vymaľujte miestnosť ešte raz.

Upratovanie po maľovaní

Záverečného upratovania po maľovaní sa báť nemusíte. Fólie ochránili podlahu i okná, takže by farba mala byť hlavne tam, kam sme ju nanášali. Samozrejme sa niekde pár kvapiek či šmuha objavia, ale proti ich rozmazávaniu a fľakom pri upratovaní celkom spoľahlivo funguje pridanie trošky octu do vedre s vodou.