Páči sa vám predstava kúpania v záhradnom jazierku, ktoré sa samo čistí?

Alebo si vystačíte s menšou okrasnou variantom? Pohľad na vodnú hladinu obklopenú rastlinami pôsobí mimoriadne upokojujúco.

Každé záhradné jazierko (biotop) je originál. Vytvarujete si ho podľa okolitého prostredia, do ktorého dokonale zapadne, ako by tam bolo od nepamäti. Ak je dobre založené, je schopné fungovať ako samostatný ekosystém a udržiavať vodu v kvalite vhodnej na kúpanie. Čistotu za vás udržujú vodné rastliny vysádzané v plytkej časti jazierka.

Čo taká stavba domáceho vodného diela obnáša?

Pre stavbu kúpacieho jazierka budete potrebovať aspoň 80 m2 voľnej plochy. Jeho hlbšia časť o hĺbke 150-180 cm slúži ako plavecká zóna a od čistiace časti s rastlinami je oddelená. Jazierko môžete vybaviť rebríkom pre bezpečný a pohodlný vstup do vody a vytvoriť plochu na opaľovanie. S vodným tokom si môžete vyhrať a vybudovať potôčiky, fontány, alebo vodné kaskády.

Výhodou prírodného bazéne sú minimálne nároky na údržbu. Čas od času je potrebné dopustiť vodu, ale úplná výmena vody sa robí len raz za päť rokov. V zime je zo zamrznutej hladiny treba pravidelne odstraňovať sneh, aby mali vodné rastliny dostatočný prísun svetla a mohli plniť svoju funkciu.

Pomôcť vám môže stavebná hydroizolácia

V prípade, že uprednostňujete čistejšiu vodou na kúpanie pred prírodným dňom, alebo vás k tomu prinúti nedostatok ílu v pôde a pôde, budete potrebovať kvalitnú hydroizolačnú fóliu zvarenou podľa tvaru dna a geotextílie, ktorá ju zospodu bude chrániť pred poškodením kameňmi a korene. Pod ňou by mal byť v ideálnom prípade ešte štrkový násyp. Fóliu je potrebné dostatočne ukotviť a jej okraje zaťažiť na úrovni terénu.