Pán Pavol bol kutilom od mladosti. Svoj prvý dom postavil v 80. rokoch minulého storočia a dnes pomáha so stavbou svojmu synovi. Na stavbu si zvolil jednovrstvovú konštrukciu obvodovej steny a svoje rozhodnutie si nemôže vynachváliť.

Prvý dom pána Pavla nebol z tehly. Vtedy sa stavalo z toho, čo bolo. Vyberať sa veľmi nedalo. „Som rád, že sa dá dnes vybrať taký materiál, aký si kto praje. Pre mňa je jednoznačnou voľbou tehla. Používali ju naši rodičia a prešla takým vývojom, že nemá konkurenta, "začína svoje rozprávanie Pavol. „Bez zaváhania volím obvodovú stenu iba z tehly, bez zateplenia. Tam nie je čo pokaziť, "s úsmevom dopĺňa skúsený domáci majster. Skutočne - myšlienka, že domy by sa mali zatepľovať, pôvodne vznikla ako pomoc starším stavbám. Dnes je také komplikované riešenie prežitkom. „Postaviť stenu, aby som ju musel znovu komplikovane oblepiť polystyrénom? Prečo si komplikovať život? "Dodáva Pavol.

Zateplenie nie je moderné

V posledných rokoch sa domy zatepľovali v tak masívnej miere, že sa nám nezateplený dom môže zdať ako nemoderný. Opak je pravdou. Novostavba so zateplením je skôr zvykom individuálnych staviteľov.

Skúsenosti zo zahraničia, kde sa vonkajšie zatepľovanie plášťa praktizuje už desiatky rokov, ukazujú, že toto riešenie má obmedzenú životnosť. Aj v prípade kvalitne vykonanej práce je to približne 30 rokov. Po uplynutí doby životnosti je nutné fasádu (zateplenie s omietkou) strhnúť a nainštalovať novú.

Nezateplené tehlové murivo s vnútornou a vonkajšou omietkou je na rozdiel od konštrukcie s vonkajším zatepľovacím systémom oveľa menej náchylné na degradáciu - či už biologickú, ktorú predstavuje prichytávanie rias a rast plesní, alebo mechanickú, teda poškodenie ďobáním vtákov, detskými hrami s loptou či okolo opretým o fasádu.

Na zateplenie novostavby nie je dôvod - samozrejme ak si zvolíte správne stavebné materiály. Obvodové steny z jednovrstvového muriva z tehál Porotherm Profi T alebo EKO + ľahko splní požiadavky na domy s takmer nulovou spotrebou energie, nezanechávajú žiadne emisie a dom z nich postavený vydrží bez väčších rekonštrukcií aj viac ako 100 rokov.

Nezateplujte a ušetríte čas aj peniaze

Realizácia jednovrstvového muriva z brúsených tehál prebieha veľmi rýchlo, takže hrubá stavba môže byť hotová za niekoľko týždňov. Výstavbu urýchľuje nielen fakt, že murivo nemusíte zatepľovať, ale aj presné brúsené tehly a murovanie na tenkovrstvové lepidlo alebo na penu. Pri realizácii jednovrstvové konštrukcie ušetríte až dva mesiace výstavby, čo predstavuje finančnú úsporu za menej práce a stavbu možno dokončiť počas niekoľkých týždňov. Navyše možno stavbu komfortne obývať aj bez dokončenej vonkajšie fasády.

Stavbu začal pán Pavol so synom na jar 2020 a dnes v máji 2020 je hrubá stavba hotová. „Keď staviate jednoduchý, dobre navrhnutý dom, je to paráda. Žiadne náročné rezanie, vďaka doplnkovým tehlám všetko sedí a ja viem, že sa k obvodovým stenám budem vracať až pri ich omietaní, "neskrýva nadšenie Pavol.

„Nie je to drahé?" zaujíma nás. Pán Pavol sa pousmeje: „Úplne najlepšie na tom je, že to nie je drahé. Jasne, že keď vidíte v katalógu cenu za dve rozdielne tvárnice, zdá sa vám, že to je drahé. Ale keď započítate náklady na materiál a prácu za zateplenie, tak to drahé rozhodne nie je. A čas, ktorý ušetríte, máte k tomu grátis. "

Všimnite si

Jednovrstvovú konštrukciu postavíte za rovnakú cenu ako zateplenú, len rýchlejšie, konštrukcia bez zateplenia je navyše trvanlivejšie.

Výhody jednovrstvového muriva

  • Jednoduchší a rýchlejší spôsob stavania
  • Dlhá životnosť fasády a konštrukcie - vysoká mechanická odolnosť
  • Cenovo porovnateľné s vrstvenými konštrukciami
  • Vylúčenie problematických technológií ETICS
  • Lepšie akustika oproti vrstveným stenám s ETICS
  • Nehorľavé obvodové steny - bez problému s odstupovými vzdialenosťami
  • Systémové riešenie minimalizácia tepelných strát, overené riešenie v praxi
  • Bezpečne a dlhodobo spĺňa požiadavky na neprievzdušnosť ultra energeticky úsporných a takmer nulových budov
  • Nie je potrebný špeciálny projekt pre zaistenie neprievzdušnosti objektu, stačí dodržať predpísané klasické technologické postupy