Pri stavbe domu sa asi o žiadnom kroku nedá povedať, že by bol dôležitý menej či viac ako iný. Na tom, ako zaizolujeme základovú dosku, však stojí budúcnosť vášho domu (a domova!). Prinášame vám návod, ako pri izolácii základovej dosky postupovať, spolu s materiálmi, ktoré ochránia stavbu pred nežiaducou vlhkosťou.

Materiál k hydroizoláciu základovej dosky

Izolačná fólia s hliníkovou úpravou (proti radónu)

Ak máte pod domom radón, použite hydroizolačnú fóliu Bitagit 40 Al radón v kombinácii s ďalšie hydroizolačné fóliou. Bitagit 40 Al radón je hydroizolačný pás z oxidovaného asfaltu s nosnou vložkou z hliníkovej fólie (9 mikrometrov), kašírovanou sklenenými vláknami (60g / m2). Na hornom povrchu má pás jemný separačný posyp. Na spodnom povrchu má separačnú PE fóliou.

Izolačná fólia s nekovovou vložkou

Cenovo najzaujímavejšie je lepenka PARABIT V S35, 100 cm široký pás s obojstrannou krycou vrstvou oxid-asfaltu. Pokladá sa na izolačnú fóliu s hliníkovou úpravou a spájajú sa plameňom alebo lepidlom na asfaltové pásy.

Penetračný náter

Pre penetráciu pred izoláciou základovej dosky odporúčame DenBit BR ALP. Jedná sa o veľmi kvalitnú hydroizoláciu so schopnosťou zarovnať mikrotrhliny v podklade. Je odolná voči vlhkosti, slabým kyselinám aj zásadám a môžete ju nanášať aj na suchý či mierne vlhký podklad. Má tiež krátku dobu schnutia - do 6 hodín (samozrejme za predpokladu, že ste si pre penetrovanie základovej dosky nezvolili daždivé popoludnie ;-))

Pomôcky k hydroizoláciu základovej dosky

  • Horák alebo lepidlo
  • Nôž na hydroizoláciu
  • Štetec alebo valček
  • Dostatok tekutín na dodržiavanie pitného režimu

Krok 1 - Príprava základovej dosky

Váš dom, váš hrad. Aby ste ho mali dokonalý, nepodceňujte prípravu. Základovú dosku dôkladne očistite a omeťte, uľahčíte si tak aj ďalšie kroky.

Krok 2 - Penetrácia

Vezmite si buď široký štetec alebo valček s násadou a dôkladne očistenú a ometiete základovú dosku naneste penetráciu v šírke najmenej 0,7 1 m všade tam, kde budú vonkajšie obvodové a vnútorné nosné steny.

Penetračný náter bude suchý najskôr za šesť hodín, takže máte čas na odpočinok, výlet s rodinou alebo sa môžete pustiť do ďalšieho kroku.

Krok 3 - Príprava izolácia

Asfaltové izolačné fólie narežte na pásy so šírkou 0,5 m. Ak budete mať silnejší múru, zvoľte radšej väčšiu šírku, aby ste mali rezervu na presah.

Krok 4 - Lepenie izolácie s hliníkovou úpravou

Pásy nad plameňom nahrievajte a lepte ich na napenetrované miesta, teda tam, kde budú stáť obvodové a nosné steny domu. Ponechajte presah, na bočných stranách 8 cm, na čelných 10 cm.

Ak nemáte plameň, použite na lepenie hydroizolácie DenBit Bond, lepidlo na asfaltové pásy.

Krok 5 - Lepenie izolácie s nekovovou vložkou

Druhú izolačnú vrstvu lepte k prvej opäť plameňom, presah ponechajte rovnaký ako pri prvej izolačnej vrstve. Nezabudnite, že lepenie hydroizolácie nie je činnosť na mrazivú zimu, vonkajšia teplota by nemala byť nižšia ako 10 C.

Tak, a máme hotovo. Práve ste vďaka vlastnej šikovnosti a našim výhodným cenám materiálov zabezpečili svoj budúci domov pred nežiaducou vlhkosťou.

Gratulujeme :-)