Problém, kam s posekanou trávou, rieši na záhrade každý. Ideálne riešenie, ktoré vám odporučí 10 z 10 záhradkárov, je vlastný kompost. So špeciálnym kompostérom dnes môžete začať kompostovať aj hneď. S výberom toho vhodného pre vašu záhradu vám pomôže nasledujúci článok.

Kompostovanie je rozkladný proces, počas ktorého sa z organického odpadu stáva v komposte kvalitné prírodné hnojivo a do pôdy sa vďaka nemu vracajú späť živiny. Znie to zložito, ale samotné kompostovanie pritom nie je žiadna veda pri zachovaní správnej skladby rozložiteľného odpadu za nás všetko obstará vzduch a mikroorganizmy. Najdôležitejším teda zostáva výber správneho kompostéru.

Podľa čoho vyberať vhodný kompostér na záhradu?

1. Veľkosť vašej záhrady

Základným kritériom výberu kompostéru je veľkosť vašej záhrady. Podľa toho totiž najľahšie určíte, aké množstvo posekanej trávy a ďalšieho rozložiteľného bioodpadu zvládnete vyprodukovať. Klasickou poučkou je: 1 štvorcový meter záhrady = 1 liter objemu kompostéru. Pre dostatočné prehriatie by mal kompostér mať objem aspoň 400 500 litrov.

2. Typ kompostéru

Pri záhradných kompostéroch sú dva základné typy otvorený a s vekom. Otvorené kompostéry sú najrozšírenejším druhom s jednoduchou konštrukciou a jednoduchým prístupom pre manipuláciu s bioodpadom. Sú vhodné pre kompostovanie veľkého množstva trávy, a preto sú najčastejšie na veľkých záhradách.

Kompostéry s vekom majú prepracovaný systém prevzdušňovania a bočné dvierka na odoberanie humusu. Zároveň chránia kompost pred hlodavcami a ďalšími živočíchmi, a tiež samotný proces kompostovania v nich trvá kratšiu dobu.

Špeciálnym typom je potom kompostér rotačný. Ten je vďaka konštrukcii na stojane jednoducho prenosný a umiestniteľný kdekoľvek po záhrade, a zároveň vďaka otočnému zatvárateľnému bubnu v ňom kompost jednoducho premiešate a vysypete podľa potreby.

3. Umiestnenie kompostéru

Pokiaľ zrovna nemáte zmienený rotačný kompostér, ktorý môžete voľne presúvať, je umiestnenie kompostéru na záhrade pomerne zásadným bodom ku zváženiu. Do značnej miery ho ovplyvní veľkosť zvoleného kompostéru a voľné miesto na záhrade, ale stále platí pár osvedčených pravidiel, ktoré by ste mali zohľadniť. Dôležité je sa vyhnúť priamemu slnku, ktoré by kompost vysušovalo, čiže ideálnym miestom býva väčšinou tienistý kútik na kraji alebo rohu záhrady. Zároveň však pozor, aby ste kompostom pri plote neobťažovali susedov.

4. Materiál kompostéru

Materiál má samozrejme tiež vplyv na správnu funkciu kompostéru. Najčastejšími sú dnes kompostéry plastové a drevené  obvykle platí, že otvorené kompostéry bývajú väčšinou z dreva a kompostéry s vekom sú plastové, najčastejšie z polyetylénu. Drevené kompostéry vyžadujú údržbu a ošetrenie, aby nezačali samy tlieť, plastové zase bývajú krehkejšie.