26 kostí, 19 svalov, 33 kĺbov a 107 väzov tvorí jednu z najzložitejších štruktúr ľudského tela – ľudské chodidlo.

2500 ton hmotnosti prenesú našenohy každý deň (osoba vážiaca 70 kíl). To zodpovedá hmotnosti 5 osobných vlakov.


Pri výbere vhodnej pracovnej obuvi je nutné dbať nielen na dodržanie požadovanej bezpečnostnej normy, ale tiež na ďalšie technológie, ktorými je obuv opatrená. Jedná sa predovšetkým o použitý materiál. Pracovná obuv v 21. storočí ponúka širokú škálu vrchných i vnútorných materiálov (podšívka, vložka), ktoré sú technologicky na vrchole a sú použité tak, aby odpovedali ergonomickým, ochranným a komfortným požiadavkám. Pri vrchných materiáloch sa používa sieťovina, mikrovlákno, Cordura a ďalšie moderné materiály. Pri vnútorných materiáloch je to potom celá rada membrán, ktoré zabraňujú prieniku vody a veľmi efektívne odvádzajú pot alebo textílií so striebrom, ktoré pôsobia antibakteriálne.

Veľmi dôležitou súčasťou každej obuvi je podošva, ktorá tvorí váhu obuvi. Pri pracovnej obuvi sa používajú najmä vrstvené podošvy, ktoré sú zložené z niekoľkých rôznych materiálov. Väčšinou to býva mäkká, komfortná časť podošvy tvorená penovým polyuretánom, následne tvrdšia časť tvorená PU alebo prírodným či syntetickým kaučukom a podrážka z PU, alebo kaučuku. 

Mýtus: ťažká topánka = zlá topánka

Toto je mýtus, ktorý nie je pravdivý. Váha pracovnej obuvi je v rámci gramov, max. do 1 kg. To nie je váha, ktorá by našu svalovú anatómiu nohy zaťažovala. Naopak, subjektívne vyššia váha obuvi je tvorená kvalitnou, celovyplnenou podošvou. Poznáme prípady „ľahkej“ obuvi, importovanej predovšetkým z Ázie, kde je váha obuvi umelo znížená nekvalitnou podošvou, v ktorej sú dutiny. Taká podošva je síce ľahká, ale na úkor kvality, dlho nevydrží, prepadne sa zásadne ovplyvní ortopedické zdravie. 

Pre výber kvalitnej pracovnej obuvi vždy odporúčame postupovať nasledovne:

  1. Akú potrebujem obuv z hľadiska EN normy?
  2. Ako dlho budem počas dňa obuv nosiť a v akom ročnom období?
  3. Kde sa budem s obuvou pohybovať (vonku – vnútri)?
  4. Ortopedické problémy, anatomické odlišnosti (vybočené palce, vysoký priehlavok, široké chodidlo a pod.)?
  5. Potivosť a zápach nôh?
  6. Ponúka mi obuv potrebný komfort?
  7. Môžem v obuvi použiť svoju ortopedickú vložku? (Certifikát DGUV.)
  8. Existuje k obuvi príslušenstvo, ktoré môžem v prípade potreby vymeniť? Napríklad vložky?
  9. Budem pri práci prevažne stáť, sedieť, kľačať, šoférovať?
  10. Dizajn obuvi
  11. Cena obuvi

Zhrnutie:

Viete, že veľká časť nášho zdravia spočíva v zdraví nôh. Preto im prosím venujte svoju plnú pozornosť. Nejde len o prácu, nohy nás musia nosiť celý život. Je známe, že pri nohách začína všetko, ovplyvňujú celé naše telo. Dobre zvolená obuv má ohromný podiel na správnom držaní tela, eliminuje bolesť chrbta, krčnej chrbtice a pod.

Pokiaľ si môžete vybrať, vždy si zvoľte modernú obuv, ktorá je vyrábaná s použitím moderných materiálov a technológií. Najlepšie v 2 – 3 šírkach a patričnej veľkostnej škále. Voľte kvalitnú obuv európskych výrobcov, ktorých výrobky sú najlepšie prispôsobené európskemu typu chodidiel. Uvedomte si, že pracovnú obuv nosíte priemerne 8 hodín denne, 40 hodín týždenne, 160 hodín mesačne a 1920 hodín ročne. Žiadnu inú obuv nenosíte tak často ako tú pracovnú. Preto práve pracovná obuv by mala byť tou najlepšou, akú vlastníte.

Investícia do kvalitnej pracovnej obuvi je investíciou do vlastného zdravia, a je teda tou najlepšou investíciou, ktorú urobíte.