Toto okrídlené príslovie ale platí len v prípade, že je zateplenie objektu vykonané profesionálne a s využitím kvalitných materiálov - to vám celkom iste povie 10 z 10 remeselníkov, ktorí sa niekedy s inštaláciou zateplenia potýkali. Pre inšpiráciu a možnosť predísť klasickým problémom spojených so zatepľovaním fasády sme pre vás pripravili tento krátky článok.

Dobre vykonaná a zateplená fasáda bráni tepelným stratám a ušetrí významnú časť prevádzkových nákladov za vykurovanie. K zateplenie fasády slúžia dva základné druhy materiálu vo forme dosiek:

  • fasádny penový polystyrén (EPS) alebo soklový extrudovaný polystyrén (XPS)
  • minerálna vata, vyrobená zo zmesi kameniva, má oproti polystyrénu lepší tepelný odpor, umožňuje priestupnosť vodných pár a predovšetkým je odolná proti požiaru (trieda A1) - pri dodržaní protipožiarnych stavebných noriem sa už bez nej nezaobídete

Existuje aj variant dosiek, ktorá spája výhody oboch materiálov: polystyrén a slabšiu vrstvu minerálnej izolácie do jedného sendviča. Spoločne obidva materiály vykazujú vynikajúce izolačné aj protipožiarne vlastnosti a odpadávajú komplikácie pri projektovaní a montáži zateplenie kombinovaného z dvoch druhov dosiek.

Fasády vzhľadom ku zvyšujúcim sa nárokom na tepelno technické parametre obvodových plášťov budov nadobúdajú spolu s nárastom cien energií na pozornosti. Z výsledkov merania je zrejmé, že tepelné straty obvodovým plášťom budovy / fasádou sa pohybujú okolo 30 - 40% z celkových únikov tepla objektu. Zateplenie fasády je investíciou, ktorá sa vám podľa jednoduchých prepočtov jednoznačne oplatí. Navyše fasáda plní aj estetickú funkciu majúce vplyv na komfort bývania.

V širokom sortimente našich stavebnín  nájdete aj veľký výber odtieňov omietok a farieb v rámci certifikovaného stavebného systému EXTHERM. Samozrejmosťou je aj kompletné portfólio profilov, líšt a tkanín rovnako ako hmoždiniek a ďalšieho vybavenia potrebného pre správnu inštaláciu zateplenie.