Jeden z najvýznamnejších a najobľúbenejších stavebných materiálov súčasnosti existuje v priemyselnom prevedení už viac než storočie a používa sa po celom svete pre svoje unikátne vlastnosti pri dokončovaní výstavby vnútorných stien a stropov. Poďte s nami v nasledujúcom seriáli nakuknúť do histórie, výroby, využitie a výhod sadrokartónu a jeho najznámejších výrobcov.

Spoločnosť Knauf patrí k popredným výrobcom stavebných materiálov a systémov so špecializáciou na suchú výstavbu u nás i vo svete. Má zastúpenie na všetkých piatich kontinentoch, vo viac ako 70 krajinách a približne 220 výrobných podnikov a predajných organizáciách. Na začiatku toho všetkého stáli dvaja bratia a jeden skvelý nápad - využívať sadru ako priemyselnú surovinu vo veľkom.

Súrodenci a stavební inžinieri Alfons a Karl Knauf boli možnosťami sadry fascinovaní - a v roku 1932 získali právo na ťažbu sadrovca. O rok neskôr vybudovali v nemeckom meste Perl prvý závod na výrobu sadry, s ktorým boli položené základy dnešnej spoločnosti Knauf. V roku 1949 sa spoločnosť presťahovala do severo bavorského mesta Iphofen, kde začala v roku 1958 vyrábať prvé sadrové dosky - a tým písať novú kapitolu v histórii značky.

Podniková stratégia si totiž vtedy vyžiadala, aby na výrobu sadrových dosiek nadviazal vývoj komplexného systému suchej výstavby, vrátane všetkých zariadení a nástrojov& potrebných na spracovanie. Ponuku značky Knauf teda rozšírilo špeciálne náradie a kovové profily pre montáž stenových a stropných konštrukcií - a ucelený systém suchej výstavby bol na svete.

Od tej doby sa Knauf etabloval ako jeden z najdôležitejších svetových výrobcov sadrokartónu, ale aj izolačných materiálov - minimálne od roku 1978, kedy spoločnosť Knauf prevzala závod na výrobu izolačných materiálov zo sklenej vlny v americkom meste Shelbyville. Dnes spoločnosť Knauf, s viac ako 35 000 zamestnancami po celom svete, vyrába moderné systémy pre suchú výstavbu, omietky a príslušenstvo, tepelno-izolačné vrstvené systémy, farby, liate podlahy a podlahové systémy aj stroje a náradie na spracovanie týchto výrobkov i izolačných materiálov.

Vlajkovou loďou produktov Knauf je sadrokartónová doska Diamant, ktorá v sebe spája a zároveň doťahuje k dokonalosti vlastnosti bežných SDK dosiek - je vysoko odolná proti vlhkosti, požiaru a zaťaženie, zároveň skvele plní funkciu zvukovej izolácie. Medzi ďalšie vyhľadávané produkty značky patria Uniflott, sadrový tmel na tmelenie sadrokartónových konštrukcií bez a aj s požiarnou odolnosťou, ktorý možno ako jediný použiť aj bez výstužnej pásky, sadrové omietky MP 75, ktoré regulujú klímu a sú tak vhodné pre alergikov alebo Flexkleber, flexibilné mrazuvzdorné a ultra pevné lepidlo nielen do kúpeľne.

V súčasnosti pripravuje Knauf , na uvedenie na trh, novú sadrokartónovú dosku pre akustické konštrukcie. V čase, keď čoraz viac stavbárov aj kutilov dáva sadrokartónu prednosť pred klasickou tehlou, pre predovšetkým rýchlosť výstavby, suchý proces a nízku hmotnosť konštrukcií spolu s výnimočnými akustickými vlastnosťami a úsporou miesta, je jasné, že o inovatívnych produktoch z dielne Knauf bu