Vytopiť susedov nepridá na dobrých medziľudských vzťahoch. Rovnako nepoteší ani odlupujúci sa obklad za stovky až tisíce eur. Problémy zatečených, plesnivých stien a odpadávajúceho obkladu v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou trápia obyvateľov starších budov i novostavieb. Dôvod ich vzniku je jednoznačný. Stavebník podcenil zhotovenie hydroizolačnej vrstvy pod nalepenými obkladovými prvkami. Ak sa chystáte rekonštruovať kúpeľňu, dajte si kvalitnú izoláciu na prvé miesto v zozname úloh. Správne dláždenie a obkladanie vám ušetrí množstvo problémov v budúcnosti. Hydroizolácia je totiž skutočne poistkou dlhej a bezproblémovej životnosti každej kúpeľne. Celý proces je pomerne jednoduchý a zvládne ho aj šikovný domáci majster.

Len sprchový kút zaizolovať nestačí

Kvalitné hydroizolačné stierky vynikajú schopnosťou premostenia trhlín vzniknutých v podklade. Tu platí, že prevencia je lacnejšia a jednoduchšia ako neskoršie riešenie porúch. Pri výbere hydroizolačnej stierky však neobstojí argument, že stačí zaizolovať len sprchovací kút, veď kúpeľňa sa nenapúšťa vodou celá. Tempo súčasnej výstavby totiž nedovoľuje, aby stavba poriadne dozrela a vyschla. V interiéroch sa čoraz viac obklopujeme materiálmi citlivými na vlhkosť. Preto je potrebné chrániť celú miestnosť, ktorá je v priamom styku s vlhkosťou.

Ak teda chcete zabezpečiť dokonalý vzhľad kúpeľne, použite pružnú hydroizolačnú stierku, ktorá sa aplikuje v niekoľkých vrstvách. Kvalitné hydroizolačné stierky pritom zabezpečia nielen dlhodobú ochranu stien a podláh pred stekajúcou vodou a vlhkosťou, ale sú schopné tiež premostiť trhliny v podklade.

Pri následnom obkladaní vám odporúčame použiť systém od jedného výrobcu. Vlastnosti jednotlivých výrobkov z uceleného systému stavebnej chémie sú totiž navrhnuté tak, aby sa v konštrukcii vhodne dopĺňali. Vývoj výrobkov na hydroizoláciu prebieha vo výskumných laboratóriách spoločnosti Mapei už niekoľko desaťročí. Práve táto spoločnosť vyvinula systém výrobkov určených do vlhkých priestorov, s ktorými zrealizujete dokonalé povrchové úpravy v kúpeľni už za pár dní. Všetky sa totiž jednoducho pripravujú aj aplikujú. Mapei dnes preto môže odporučiť širokú škálu systémových riešení s použitím výrobkov na izolovanie konštrukcií proti vode, ktoré nájdu uplatnenie v celej konštrukcii stavby.

Urobte to raz a poriadne

Keď ste sa rozhodli pustiť do rekonštrukcie do kúpeľne, je potrebné zachovať postupnosť krokov pri práci a najmä – urobiť to raz a poriadne. Aby sa vám nestalo, že sa po troch rokoch začnú olupovať kachličky či zatekať voda do rohov. Prvým krokom k správne nalepenému obkladu je preto vždy dôsledne pripravený, rovný, vyzretý a očistený podklad, ktorý dosiahnete napríklad samonivelačnou, cementovou maltou. Tá slúži na vyrovnanie podkladu, ak je nerovný. Na zvýšenie prídržnosti podkladu použite penetračný náter Primer G, ktorý zjednotí nasiakavosť podkladu.

Keď máte takto vytvorený podklad spevnený, prichádza na rad poistka dlhej a bezproblémovej životnosti každej kúpeľne - hydroizolácia v dvoch vrstvách. Podklad teda najskôr ošetrite pružnou rýchloschnúcou hydroizolačnou stierkou Mapegum WPS, ktorú môžete použiť na rôzne podklady. Je určená na izolovanie stien a podláh v kúpeľniach, sprchovacích kútoch a kuchyniach pred ukladaním keramických obkladových prvkov, prírodného kameňa a mozaiky. Medzi jej vlastnosti patrí ľahké nanášanie na vodorovné, zvislé a šikmé plochy schopnosť premosťovať trhliny či a odolnosť proti vode.

Na dosiahnutie dokonalej ochrany je dôležité nielen riadiť sa technologickými pokynmi výrobcu, ale aj utesniť všetky detaily a priestupy pomocou špeciálnych gumovo-textilných pások MapebandEasy, ktoré sa zapracúvajú do prvej vrstvy hydroizolačnej stierky. Využijete ich v prestupoch pre odtoky, podlahových vpustoch, ako aj v škárach medzi podlahou a stenou. Úhlavného nepriateľa dlhej životnosti obkladu a dlažieb – vlhkosť –porazíte správne zhotovenou hydroizoláciou. Všetky potrebné výrobky z dielne Mapei nájdete v stavebninách Woodcote, ktoré majú svoje pobočky po celom Slovensku i v susednej Českej republike, ako aj v obchodnej sieti BEK Profi Centrum.