Prednáška na veľtrhu For Interior v pražských Letňanoch síce nesľuboval, že sa možno interiérový dizajn naučiť za pol hodiny - vzhľadom na to, koľko vecí musí vziať dizajnér do úvahy, ale Iva Bastlová to vzala z gruntu a poradila nám, čomu môžeme predísť už vo fáze prípravy, ktorej cieľom je vytvoriť koncept interiérového dizajnu.

Tak ako scenárista potrebuje vedieť dopredu, ako príbeh dopadne, ešte predtým, než sa pustí do písania, tak by tvorbe dizajnu mala predchádzať dôkladná príprava, kladenie si otázok, tvorba presného zadania a následne konceptu ako mapy, podľa ktorej dôjdeme až do víťazného cieľa. Niektoré z voľne interpretovaných rád môžu znieť banálne, ale ako dávajú tušiť, vychádzajú z praxe a skôr alebo neskôr si ich pravdivosť budeme môcť overiť sami na sebe ...

Rada č. 1 - Vyvarujte sa impulzívnym nákupov

Cesta, ako si zlepšiť náladu alebo si zaobstarať pekný dizajnový kúsok neplánovaným nákupom, končí väčšinou dosť typicky - preplneným bytom a hromadou vecí, ktoré sa k sebe nehodia, ani keď prižmúrim obe oči, alebo nezapadajú do vytvoreného zámeru, ktorý sme si sami alebo s pomocou bytového dizajnéra vytvorili.

Rada č. 2 - Vyvarujte sa nákupov v akcii

Nekúpte to, keď je to tak lacné a určite sa to niekam, niekomu, raz, bude hodiť. Možno by stálo za zamyslenie, či najviac neutrácate za veci, ktoré vôbec nepotrebujeme, a miesto každej takejto veci ušetriť na to, čo si treba už dlho prajeme a čo nám prinesie dlhodobú radosť aj úžitok.

Rada č. 3 - Predčasné nákupy

Máte už vytvorený koncept? Poznáte všetky premenné? Ste si istí, že sa nemôže zmeniť vaša nálada alebo čokoľvek podstatného, ​​než dôjde k samotnej realizácii? Potom s nákupom radšej počkajte. Inak by ste mohli dosiahnuť podobného výsledku ako pri impulzívnom nákupe alebo ako pri tovare za neodolateľnú akčnú cenu.

Rada č. 4 - Nekopírujte z časopisov

Nechajte sa inšpirovať, ale nevytrhávajte prvky dizajnu zo širších súvislostí a nesnažte sa vytvoriť presnú kópiu. Tak ako nemôžete odkopírovať výhľad z okna na more, nemôže v byte 1 + 1 vyznieť atmosféra bytu o rozlohe 250 m².

Rada č. 5 - Nerobte z bytu showroom

Zariadená izba v obchodnom dome môže pôsobiť útulne až zabývane. Rozdiel medzi realitou je nielen v osvetlení a veľkosti interiéru (pozri rada č. 4), ale aj v tom, že v obchodnom dome spravidla nikto nebýva.

 

Rada č. 6 - Najmite si odborníkov

Nenechajte si podsunúť alebo vnútiť hoci dobre mienenú radu od remeselníka. Možno sa vám len snaží uľahčiť rozhodovanie, ale treba si chce uľahčiť prácu a vaše potreby neberie do úvahy. Keď už si platíte odborníka, nechajte na ňom len tú časť práce, ktoré rozumie.

Mimochodom, už sa vám stalo, že ste si nechali namontovať kuchynskú linku a pri tej príležitosti sa montéri ponúkli, že vám "za jednu cenu" tiež namontujú kuchynskú batériu a položia plávajúcu podlahu, ktorú vďaka zle vykonanej inštalácii neskôr vykúri?

Rada č. 7 - Robte to pre seba

Nepodliehajte radám rodinných príslušníkov, ani keď ich milujete nadovšetko. Vychádzajte z toho, akú máte predstavu (koncept), kto bude v zariaďovaní miestnosti najviac zdržiavať a aké sú potreby jednotlivých užívateľov. Do riadenie auta a projektov nemôže hovoriť príliš veľa ľudí naraz.

Rada č. 8 - Neporovnávajte sa s kolegami v práci

Dobré odporúčanie sa môže hodiť, ale ... každý chce niečo iné a svet je plný nevyžiadaných rád.

Rada č. 9 - Pozor na rady "odborníkov"

Každý je svojím spôsobom naivný, ak o danom odbore nič nevie. Motivácia predajcov môže závisieť na výške provízie. Alebo narazíte na človeka, ktorý sa ešte len zaúča, alebo ho práca nebaví. Snažte si vybrať odborníka, ktorý je nezávislý a jeho najväčšou motiváciou je poskytnúť vám takú službu, aby ste sa k nemu radi vrátili, alebo ho mohli odporučiť ďalej.

Rada č. 10 - Vytvorte koncept a držte sa ho

Vychádzajte z prvkov, ktoré budú dlhodobo definovať vzhľad interiéru a pokiaľ možno komplexne riešiť a zjednocovať celý byt, dom alebo iný priestor. Môže to byť štýl, súbor materiálov a farieb, ktoré si vopred nakombinujete, nosný nápad, alebo dokonca jedna jediná vec. Tak ako jeden klient Ivy Bastlová - mladý pár, ktorý si z dovolenky ako suvenír priviezol bytovú dekoráciu a zadanie bolo vskutku nevšedné - navrhnúť byt podľa drevenej kačice.

O dve hodiny neskôr

Slová Ivy Bastlová som si vzal k srdcu, avšak z veľtrhu po následnom absolvovaní jej workshopu a prehliadke výstavy odchádzam obťažkaný malým prírastkom - konferenčným stolíkom z outletu značky Kare Design, ktorý sa mi (ako dúfam) bude skvelo hodiť k novej gitare.