Komu sa nelení, tomu sa zelení - a v skleníku to platí dvojnásobne. Zbierate ako prvý a tiež vám dokáže predĺžiť záhradkársku sezónu niekedy aj o pár mesiacov. Preto má každý správny záhradkár doma skleník. Podľa čoho ale vybrať ten správny a kam ho správne umiestniť?

Rôznych typov skleníkov dnes na trhu existuje nepreberné množstvo. Vybrať si môžete zo širokej ponuky tvarov, veľkostí i materiálov - nie každý je ale vhodný na každú záhradu a pre každý účel. O vhodnosti konkrétneho typu skleníka rozhoduje rad faktorov, od toho, čo hodláte v skleníku pestovať, až po plochu, ktorú môže skleník zaberať a orientáciu vašej záhrady na svetové strany. Či už sa radíte medzi skúseného záhradkárov alebo sa ešte len začínate s obľubou hrabať v záhone,

Veľkosť skleníka je tým, čo by ste mali riešiť hneď na úvod. Ovplyvňuje ju nielen to, aký typ zeleniny a rastlín chcete v skleníku pestovať, ale tiež, ako veľkú plánujete úrodu. Pokiaľ chcete zberom nasýtiť bežnú rodinu, mal by mať skleník ideálne aspoň 10 m², ak ale chcete skleník iba na pestovanie okrasných kvetín, vystačíte si samozrejme s oveľa menším. Na výšku je ideálne, aby mal skleník najmenej 2 metre, aby sa v ňom išlo pohodlne pohybovať. Pozornosť venujte aj tomu, aké chcete ku skleníku dvere, ktoré zároveň slúži na vetranie.

 

Veľkosť samozrejme ovplyvní aj dispozície vašej záhrady. Výber vhodného miesta pre skleník je totiž naozaj zásadný. Uprednostňujte slnečné miesto, pretože rastliny potrebujú dostatok svetla, ale zároveň dávajte pozor, aby išlo aj o závetrí. K väčšine dnes ponúkaných skleníkov netreba podmurovka, ale rozhodne neurobíte chybu, ak si ku skleníku zaobstaráte aj originálne základňu.

Dnes najrozšírenejším typom skleníkové konštrukcie je hliníkový profil, ktorý je ľahký, ale zároveň pevný, takže znesie aj väčšie zaťaženie. Stretnúť sa môžete aj s konštrukciou z pozinkovanej ocele, ktorá odolá aj väčšiemu zaťaženiu snehom aj silnému vetru, aj s plastovou konštrukciou, ktorá je ľahká a pevná, ale príliš sa neodporúča, tam, kde hrozí viac snehu.

Výplne skleníkov dnes zoženiete vo väčšine prípadov zo skla alebo polykarbonátu. Sklo má lepšiu svetelnú priepustnosť, ale horšie izolačné vlastnosti a všeobecne ide o krehký materiál náchylný k poškodeniu. Polykarbonát má len o niečo horšie svetelnú priepustnosť, zato je prakticky nerozbitný a zároveň vo väčšej hrúbke funguje aj ako spoľahlivá izolácia.

Čo sa týka tvarov skleníkov, sú dnes najpopulárnejšie oblúkové skleníky, ktoré sú vďaka svojmu tvaru odolnejší voči poveternostným podmienkam ako klasické hranaté skleníky. Tie však zase poskytujú viac priestoru vo vnútri.

Ak nechcete klasický skleník s pevnou konštrukciou i výplňou, môžete sa tiež rozhodnúť pre plachtový skleník čiže fóliovník. Ten prepúšťa menej svetla a je v ňom väčšie teplo aj vlhkosť, preto nie je vhodný pre všetky typy plodín. Ďalšou možnosťou je parenisko, ktoré síce klasický skleník nenahradí a slúži predovšetkým na predpestovanie sadeníc, avšak u niektorých druhov zeleniny si s pareniskom vystačíte. V našej ponuke nájdete typov skleníkov celý rad, vrátane príslušenstva pre ich stavbu, údržbu i pestovanie.