Rekonštruujete byt či staviate dom a riešite, ako zatepliť podlahy? Ako nám pomaly, ale iste klesajú teploty k bodu mrazu, dokončujú sa fasády a väčšina stavebníkov sa presúva do interiéru, kde začínajú so zateplením podláh. A keďže sa nám hromadí otázky ohľadom vhodného výberu podlahového polystyrénu, je ideálna doba na krátky článok o tom, z akých podlahových polystyrénov môžete vyberať, niečo málo o ich použití a vlastnostiach.

Druhy podlahových polystyrénov

Všeobecne podlahové polystyrény delíme podľa spôsobu použitia:

Bežný podlahový polystyrén

Ak potrebujete zatepliť alebo napríklad len zvýšiť podlahu v dome alebo byte, použite najbežnejší, najpredávanejší a najdostupnejší podlahový polystyrén EPS 100Z a EPS 100S. Tieto polystyrény sú určené do podláh s bežným bytovým zaťažením, teda chodby, obývacia izba, kuchyňa, detské izby a spálne. EPS 100Z je určený do ťažkých podláh, teda pre zaliatie betónom či anhydridom. Do týchto liatych podláh môžeme samozrejme použiť aj EPS 100S. Písmeno S znamená "stabil". Polystyrén EPS 100S je teda laicky povedané "vyzretejší", stabilnejší a je teda predurčený aj do ľahkých plávajúcich podláh bez použitia betónu. Teda napríklad pod OSB dosky, podlahové palubovky apod. Rovnako tak ho môžeme použiť aj do strešných konštrukcií. EPS 100S v kontakte so vzduchom pomalšie starne a má dlhšiu životnosť a stálejšie parametre oproti EPS 100Z.

Rovnako ako u fasádnych polystyrénov je dnes v ponuke aj tzv. Šedý grafitový podlahový polystyrén, ktorý ponúka o 20% vyššiu účinnosť oproti štandardným podlahovým polystyrénom EPS 100Z a EPS 100S. Tieto grafitové polystyrény, napr. Styrotherm či Extrapor, môžu teda priniesť úsporu miesta pri rekonštrukcii starých podláh, kedy nechceme alebo nemôžeme podlahu zvýšiť, ale chceme ju dostatočne zatepliť.

Záťažový polystyrén

Do podláh s vyšším zaťažením vám odporúčame použiť polystyrény s vyššou odolnosťou proti tlaku (ľudovo povedané tvrdené polystyrény), teda EPS 150S, EPS 200S a EPS 250S. Čím vyššie číslo, tým je polystyrén tuhší a odolnejší a je teda možné ho použiť do podlahy s vyšším zaťažením. EPS 150S použijeme napríklad do podlahy v dielni, kde budú stáť ťažké skrine s náradím. Rovnako tak je potreba polystyrén EPS 150S dať do miest, o ktorých vieme, že budú viac zaťažené, teda napríklad do kuchyne pod "americkú" dvojkrídlovú chladničku, do kúpeľne pod vaňu a podobne. Do garáže použijeme EPS 200S a alebo aj EPS 250S.

Extrudovaný polystyrén a perimeter

Najtvrdšími polystyrénmi, ktoré sa používajú do podláh, sú perimeter a extrudované polystyrény, teda XPS. Vďaka svojej tuhosti sa používajú do veľmi, skoro môžeme povedať extrémne zaťažených podláh. Tieto polystyrény sú zároveň nenasiakavé a môžete ich teda použiť aj do spodných podláh v kontakte so zeminou, popolom a podobne. Používajú sa aj pre izoláciu bazénov.

Polystyrén proti kročajovému hluku

Do podláh v poschodí je potrebné použiť podlahový polystyrén s krokovým útlmom, napr. Styrofloor či EPS T4000. Tieto polystyrény sú zámerne mäkké, aby pohlcovali "klapot" pri chôdzi a zamedzujú tak nepríjemnému akustickému hluku v spodných miestnostiach. Krokovej polystyrény sa dávajú do betónových podláh, nie sú odporúčané do ľahkých plávajúceho podláh napríklad pod OSB dosky.

Často sa pýtate

Rád by som spomenul jednu veľmi často sa opakujúce otázky: „Môžem na nejaký polystyrén priamo položiť laminátovú či drevenú plávajúcu podlahu?". Odpoveď znie NIE, neodporúčame to. Položením plávajúce podlahy na polystyrén riskujete prelomenie podlahy v miestach, kde sú zámky, spoje podlahy. Naviac je taká podlaha mäkká, pri chôdzi akoby "kolísavá". Vždy je potreba na polystyrén položiť pevnú roznášaciu vrstvu, napríklad z OSB dosiek s perodrážkou. Tieto stavebné dosky nám vytvorí rovný, pevný a celistvý povrch, na ktorý už môžeme položiť mirelon a plávajúcu podlahu.

 

Výrobcovia podlahového polystyrénu

Výrobcov podlahového polystyrénu je veľa, od tých kvalitných až po tzv. "No name", u ktorých si nemôžete byť istí, čo za svoje peniaze dostanete a či vôbec bude mať nejaké izolačné schopnosti. V našich stavebninách ponúkame len osvedčené značky podlahového polystyrénu, ako sú Styrotrade, Bächli, Isover alebo Rockwool, u ktorých je kvalita zaručená. Určite sa môžete stretnúť v iných stavebninách s ponukou niekedy až neuveriteľne lacného podlahového polystyrénu. Áno, asi pre každého z nás je cena jedným z hlavných aspektov pri výbere čohokoľvek. Ale ako vieme, mnohokrát je nízka cena vykúpená mizernú kvalitou zakúpeného materiálu, ktorý sa nám tak mnohonásobne predraží. Jednak tým, že obvykle takto lacný podlahový polystyrén zďaleka nemá takú životnosť ako polystyrény osvedčených výrobcov, ale aj svojimi tepelno-izolačnými vlastnosťami zostáva ďaleko za svojimi drahšími konkurentmi.

Čo povedať na záver. Popriať vám čo najmenej starostí s výberom podlahového polystyrénu ... čo mi pripomína - keď si neviete rady, neváhajte sa obrátiť na pracovníkov BekWoodcote, tí vám ochotne poradia a pomôžu s výberom toho pravého podlahového polystyrénu pre to vaše riešenie.