Záhrada bez možnosti posedenia je ako dlhá cesta bez hostincov. Parafrázou známeho citátu chceme zdôrazniť, akú dôležitú úlohu má vonkajší nábytok, a to nie len na záhrade. V nasledujúcom článku nájdete prehľadné rady a tipy, aby bol váš výber vhodného záhradného sedenia prechádzkou ružovým sadom.

I dnes platí, že čo záhrada, to unikát, a preto je podobne široká i aktuálna ponuka záhradného nábytku. Ten samozrejme využijete nielen na záhrade, ale i na chate, pergole, terase, balkóne a všade, kde plánujete vonkajšie posedenie. Predovšetkým vďaka umiestneniu vonku sú pre výber záhradného nábytku odlišné zásady než u toho klasického. Pozrite sa, čo všetko treba zvážiť predtým, než si na záhradu zadovážite vysnenú sedaciu súpravu.

Čo je nutné premyslieť pri výbere záhradného nábytku?

1. Hlavné využitie

Záhradný nábytok väčšinou plní jednu z dvoch hlavných funkcií jedálenskú alebo odpočinkovú (tiež označovanú ako “sedaciu”). Tomu potom býva i prispôsobená jeho veľkosť, zloženie i počet kusov, čiže je rozdiel, či zháňate na terasu leňošku na čítanie alebo veľký stôl s hromadou stoličiek pre veľké záhradné oslavy. Samozrejme  nejde o nijaké striktné rozdelenie a relaxovať môžete i na jedálenskej stoličke pri stole každopádne hlavný účel, pre ktorý si nábytok obstarávate, je vhodné zvážiť.

2. Veľkosť, počet a umiestnenie

Veľkosť sa samozrejme odvíja od voľného priestoru na záhrade a počet stoličiek potom od počtu členov v domácnosti alebo toho, ako často máte návštevu. Možné umiestnenie zase určuje voľbu materiálu teda, či bude nábytok stáť pod strieškou alebo šírym nebom vystavený poveternostným vplyvom. Záleží tiež na tom, na čom bude nábytok stáť nie každý typ stoličky a stolu sa hodí na trávnik, a to isté platí i pre terasu z dosiek alebo dlažbu.

3. Materiál a štýl

Materiál je jedným z najdôležitejších faktorov pri voľbe vhodného záhradného nábytku. Medzi najčastejšie patrí plast, ratan, kov a samozrejme drevo. Plastový nábytok je najmenej náročný na údržbu, na druhej strane toho najmenej vydrží, a čo sa týka vzhľadu, nebýva to väčšinou nič zázračného. Obľúbený a štýlový je nábytok z umelého ratanu, ktorý najčastejšie slúži na relaxáciu. Kovový nábytok  často sa vyrába z hliníku alebo z ocele, je veľmi odolný a bez náročnej údržby, niekomu ale nepríde príliš pohodlný ani štýlový. Favoritom, ktorý len tak nevyjde z módy ani z obľuby je potom nábytok drevený. Pri ňom je na výber z najširšej rady možných prevedení, štýlov, farieb i typov dreva. Drevený záhradný nábytok vyžaduje pravidelnú údržbu, ale pri správnom zachádzaní vám vydrží roky v kondícii.