V prvom diele nášho seriálu o systémovej rekonštrukcii kúpeľne s kvalitnými produktmi od spoločnosti Mapei sme sa venovali potrebnej hydroizolácii. Po aplikácii hydroizolačnej stierky sa dostáva k slovu lepenie obkladov. Lepidlo musíte vybrať podľa typu obkladu, ktorý sa chystáte použiť. Nie je totiž lepidlo ako lepidlo. Väčšina výrobcov štandardne ponúka len jeden typ na všetko, no spoločnosť Mapei má systémové riešenia na každý typ obkladového materiálu. „U nás vieme zákazníkovi vyjsť v ústrety a nájsť mu riešenie na každý typ aplikácie, podkladu či obkladového prvku. Či už sa jedná osklenenú mozaiku, prírodný kameň alebo skutočne veľkoformátový materiál. To je našim tromfom,“ hovorí Tomáš Jariabka z Mapei.

Keď sa chystáte použiť väčší formát obkladu, kde má jedna strana viac ako 60 centimetrov, siahnite po lepidle Keraflex Extra S1. Ide o akúsi zlatú strednú cestu vyššej triedy, má veľmi dobrú spracovateľnosť a krémovú konzistenciu. Kategória S1 indikuje, že má deformačnú schopnosť. Každý podklad totiž istým spôsobom pracuje, rovnako aj keramická dlažba,  ktorá je na ňom nalepená. Nuž a Keraflex Extra S1 túto deformačnú schopnosť dokáže preniesť,čo zaručí, že sa v budúcnosti neznehodnotí. V súčasnosti sú neskutočne moderné veľké obkladového prvky v kúpeľniach, ľudia dokonca siahajú aj po formátoch 3x1 meter. Tým pádom aj zaťažiteľnosť podkladu a lepeného spoja je väčšia a v takomto prípade odporúčame použiť lepidlo s vysokou deformačnou schopnosťou Ultralite S2, ktoré má zníženú objemovú hmotnosť a je primárne určené na veľkoformátové obkladové prvky. Na malé sklenené mozaiky zas najvhodnejší Adesilex P10 a na prírodný kameň budete potrebovať lepidlo s rýchlym vytvrdzovaním Granirapid, aby na ňom nevznikali výkvety.

Keď sa chystáte použiť lepidlo, základným predpokladom je príprava zmesi presne podľa odporúčania výrobcu. „Na každom balení je uvedené množstvo vody, ktoré do lepidla musíte dať keď sa premieša, aby tá hmota mala vlastnosti, aké deklaruje výrobca. Najskôr teda materiál dobre zarobte, premiešajte  prvýkrát, počkajte päť minút kým sa rozpustí a zaberie chémia, ktorá je v práškovom stave. Potom premiešajte druhýkrát, zmes sa zjednotí a lepidlo bude pripravené na použitie. Keď sa bavíme o správnej technológii nanášania, pred klasickým nanášaním hrebeňom by sa na podklad vždy mala spraviť  tzv. „nulová vrstva „, ľudovo povedané záškrab. Následne – podľa typu obkladu – použite vhodnú zubovú stierku. Naneste lepidlo na podklad a zároveň natrite tenkú vrstvu lepidla aj na rubovú stranu obkladu. Keď potom zatlačíte na podklad obkladový prvok, vieme garantovať, že lepený spoj je stopercentne prevedený,“ dodáva pár tipov Tomáš Jariabka.

Keby ste nekvalitne rozpracovali zmes alebo by ste lepidlo naniesli nerovnomerne, môžu tam neskôr vzniknúť vzduchové bubliny alebo sa pri ťažšom bodovom zaťažení môže narušiť obkladový prvok. V najhoršom prípade môže dôjsť aj k oddeleniu obkladového prvku od podkladu. „V Mapei vieme nájsť správny typ lepidla, škárovačky či tmelu na všetky typy obkladových prvkov. Za týmito výrobkami si stojíme a vieme garantovať ich kvalitu pri správnej aplikácii.. Poraďte sa s našimi odborníkmi, vždy pre vás nájdu riešenie,“ dodáva Tomáš Jariabka.

Všetky potrebné výrobky z dielne Mapei nájdete v stavebninách WOODCOTE, ktoré majú svoje pobočky po celom Slovensku i v susednej Českej republike, ako aj v obchodnej sieti BEK Profi Centrum.