Pergola je obľúbeným prvkom záhradnej architektúry. Skrášli záhradu a poskytne vám tieň za horúceho letného dňa aj dostatok súkromia. Zároveň ju celkom hravo zvládnete postaviť svojpomocne. Pri navrhovaní jej veľkosti najskôr budete vychádzať z počtu ľudí, ktoré by mala naraz pojať, nech to sú členovia vašej rodiny alebo priatelia. Nebojte sa ju urobiť o niečo väčšiu. Dostatok priestoru vám umožní viac spôsobov jej využitia, a tak napríklad oceníte, keď sa v nej budete môcť schovať pred dažďom aj s grilom, alebo ju budete môcť vybaviť pohodlným nábytkom.

Materiál na pergolu

Najpoužívanejším materiálom pre stavbu pergoly sú drevené KVH hranoly na podpory a vodorovne uložené krokvy. Rozmery jednotlivých prvkov volíme podľa veľkosti a zaťaženia pergoly. Pre podpory sú vhodné KVH hranoly silné 10 alebo 12 cm, ktoré sú ľahko dostupné a zaručia dostatočnú stabilitu.

Základy pergoly

Pergola by mala mať, tak ako každá stavba, pevný základ - individuálnej pomoci preto usadíme do betónu alebo je ukotvíme zemnými vrutmi. Kotevné prvky ako pätky alebo tŕne bežne zakúpite v železiarstve. Na betónové terase použite kotevné puzdro do betónu alebo vhodný typ hmoždiniek upevnených do pripravených otvorov v podlahe.

Podlaha pergoly

Na podlahu odporúčame terasové dosky alebo Cetris dosky v rôznom farebnom prevedení. Montážou ohobľovaných a natretých podpôr s krokvami dostaneme základný tvar konštrukcie pergoly. Ako spojovací materiál použijeme skrutky do dreva. Pre spojenie kotevných prvkov a podpôr je vhodné použiť skrutky so šesťhrannou hlavou priemere o priemere 8 mm.

Strecha pergoly

Pri výbere materiálu na zastrešenie sa najskôr rozhodnite, či chcete priesvitnou alebo nepriehľadnú strechu. Pre konštrukciu nepriehľadné strechy použite OSB dosky a asfaltové šindle alebo ľahkú plechovú krytinu. U priesvitnej varianty strechy, počítajte so záťažou pri výdatné zimnej snehovej nádielke. Ak je pergola súčasťou domu a je kotvená do steny, dodržte minimálne 3% sklon strechy. Strechu samozrejme ošetrite vhodným odkvapovým systémom.

Náš tip: Nezabudnite zatieniť južné steny pomocou roliet alebo markíz a vytvorte si oázu pre horúce letné dni.

Povrchová úprava

Na povrchovej úprave nešetrite a jednotlivé drevené diely ošetrite ochranným náterom. Kvalitná impregnácia, moridlo, alebo lak, zaistí vašej pergole dlhú životnosť.